RTG zębów – ważna wiedza

RTG zębów – ważna wiedza

RTG zębów – ważna wiedza

RTG zęba, inaczej prześwietlenie albo zdjęcie rentgenowskie zęba, to doświadczenie pozwalające zdiagnozować różne stany chorobowe i zapalne utrzymujące się wewnątrz zęba oraz dokładnie sprawdzić także uznać strukturę korzeni (kanałów) zębowych.

Na czym polega RTG zęba?

RTG zęba to badanie radiologiczne liczące na prześwietleniu zęba za pomocą promieni rentgenowskich. Na jego podstawie można uznać stan zębów i tkanki kostnej żuchwy oraz szczęki i stawu skroniowo-żuchwowego. Powszechnie kieruje się RTG zęba w obiektu określenia stanu kości i tkanek poszczególnych zębów i korzeni zęba. Zdjęcie RTG zęba pozwala lekarzowi zobaczyć wewnętrzną strukturę zęba i postanowić o prawidłowym leczeniu.

Kiedy należy wykonać RTG zęba?

Lekarz stomatolog zaleca wykonanie RTG zęba szczególnie w sukcesie podejrzenia zaawansowanej próchnicy, w sukcesie braku zawiązków zębowych i zębów zatrzymanych, przy podejrzeniu zmian chorobowych i posiadaj zapalnych przy korzeniach, w końca sprawdzenia stanu pozostawionych korzeni, torbieli oraz przy założeniu zmian o charakterze nowotworowym. RTG zęba podaje się jeszcze przed planowaną ekstrakcją, przed leczeniem kanałowym i przed leczeniem protetycznym (założeniu protezy, koronek lub mostów) i przed wszczepieniem implantów a przed założeniem aparatu ortodontycznego. RTG zębów jest też badaniem zlecanym, gdy dołączy do urazu twarzoczaszki – pozwoli ono zauważyć kształt i umysł uszkodzeń. W niektórych przypadkach lekarz zleca badanie pantomograficzne zębów, które więcej jest zdjęciem rentgenowskim, ale ma całą szczękę i stawy żuchwowo-skroniowe oraz zatok szczękowych, które znane są na jednym zdjęciu. Zwykłe RTG zęba to zwłaszcza prześwietlenie jednego zęba, lub kilku (do czterech na pojedynczym zdjęciu). Jednym z mniej typowych wskazań do spełnienia RTG zęba jest podejrzenie kamicy ślinianek. Znajdź RTG zębów Szczecin.

Co można wykryć na platformie RTG zęba?

Koleje w zębach wykonane przez próchnicę znane są na zdjęciu RTG zęba w postaci białych plam. RTG zęba daje i sprawdzić stan implantów, korzeni zębowych oraz określić wady zgryzu, co stanowi szczególnie przydatne przed leczeniem ortodontycznym. Na zdjęciu RTG zęba może także tkanki miękkie twarzy i podniebienia, co pozwoli zdiagnozować ewentualne zmiany patologiczne w tych miejscach.

No Comments

Post A Comment